Przejdź do treści

3 najpopularniejsze pytania na Stackoverflow

Czy zastanawiałeś się kiedyś, o co najczęściej pytają inni programiści? Jakie problemy mają? Zapewne zapytaliby o to na stacku (stackoverflow) – przynajmniej ja bym tak zrobił. Sprawdźmy to.

Skarbnica wiedzy – Stackoverflow

Każdy zna stackoverflow. Jeśli natomiast twierdzisz, że ty nie, to albo jesteś osobą po za światem IT (co nie jest żadnym zarzutem w Twoją stronę) albo kłamiesz (co także nie jest zarzutem w Twoją stronę) ;).

Każdego dnia na stacku pojawia się masa nowych wątków. Wiele z nich uzyskało już odpowiedź w przeszłości i zapewne zostaną usunięte lub połączone z oryginalnym pytaniem.

Użytkownicy pytają o różne rzeczy. Jak poradzić sobie z problem X lub Y, co jest wydajniejsze, czego powinienem użyć w danym przypadku lub dlaczego coś nie działa a powinno. Pytania, jak i odpowiedzi są premiowane punktami (+1 lub -1) przez co można w jakiś sposób wyróżnić dane pytanie lub odpowiedź. A więc skoro istnieje jakiś system punktacji, to sprawdźmy top 3 najwyżej punktowanych pytań w serwisie.

1. Why is processing a sorted array faster than processing an unsorted array?

Z pozoru proste pytanie o operacje na tablicach, a dokładniej dlaczego operowanie na posortowanej tablicy jest wydajniejsze względem tej nieposortowanej. Szybko wyewoluowało w problem architektoniczny. Jeśli nie słyszałeś wcześniej o branchingu (nie, nie tym z gita) to koniecznie zajrzyj do tego wątku na stacku… warto.

2. How do I undo the most recent local commits in Git?

Pewnie od razu pomyślałeś o git reset --hard HEAD^… lecz ten wątek zawiera 98 odpowiedzi (na moment pisania tego wpisu), a duża część z tych odpowiedzi posiada dodatkowo wiele komentarzy (wartościowych!). Znajdziesz tam alternatywne rozwiązania tego problemu wraz z graficznymi wyjaśnieniami co dzieje się z drzewem po każdej zaproponowanej operacji.

3. How do I delete a Git branch locally and remotely?

Pierwszą trójkę (przynajmniej na moment pisania tego wpisu) zamyka kolejne pytanie o gita. Tym razem użytkownik potrzebował pomocy z usunięciem gałęzi ze zdalnego repozytorium, a z lokalną wersją sobie poradził. Ciekawy wpis z changelogami oraz z ponad 45 odpowiedziami na ten problem.

tl;dr git branch -d <nazwa_gałęzi> oraz git push --delete origin <nazwa_gałęzi>.

Ahh ten git

Jak widać na przykładzie stacka, git pomimo świetnej dokumentacji oraz przejrzystego API, potrafi czasem przysporzyć małych nieprzyjemności. Co więcej, w przypadku problemów wolimy interakcję z innymi, nawet jeśli będzie to w formie pytania online. A tak na marginesie to czwarte pytanie na stackoverflow także odnosi się do git'a.


Image: Hadija Saidi / Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *